10 Ekim 2010 Pazar

183 Alo Kadın Çocuk Danışma Hattı


Kadın ve çocuklara yönelik ihmal ve istismar olaylarına anında müdahale etmek için "183 Alo Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı" kuruldu. Kadının statüsünü yükseltmeyi hedefleyen hat, acil durumlarda ilgili görevlilerin müdahalesini sağlayacak.
Kadın ve çocuklara yönelik ihmal ve istismar olaylarına anında müdahale etmek gerekli psikolojik, sosyal ve yasal işlemlerin başlatılmasını sağlamak, kamuoyunu bu konuda duyarlı hale getirmek amacıyla merkezi Ankara'da olan ve Türkiye'deki tüm illerden gelen başvuruları cevaplamak üzere "183 Alo Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı" kuruldu.

Hat, Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi'nin Kuruma tahsis ettiği özel bir hat üzerinden hizmet veriyor.

Bilgi veriyor, ihbar değerlendiriyor.
Hattın kurulma amacı, kadın ve çocuğa yönelik istismarın önlenmesi, kadınların toplumdaki statülerinin yükseltilmesi, çocukların yüksek yararının gözetilmesi olarak belirlendi.

Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı'na korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili ihmal, istismar durumlarında bilgi verilip ihbarda bulunulduğunda ilgili müdürlük elemanlarınca kısa süre içinde yerinde inceleme yapılması planlanıyor.

Yapılan sosyal incelemeler sonucu, çocuklardan acil korunma altına alınması gerekenlerin Acil Valilik Oluru ile korunma altına alınması sağlanacak. Bunu izleyen süreçte çocuklarla ilgili koruma kararı çıkartılma işlemleri başlatılacak.

183 Hattı, neler yapabilir.

24 saat aralıksız çalışması öngörülen hat arandığında görevli elemanlar başvuruları alıp kaydetmenin ötesinde acil durumlarda derhal ilgili görevlilerin müdahalesini sağlayacak.

Hattın ayrıca başvuranların ihtiyaç duyduğu konularda bilgilendirilmesinin sağlanması, rehberlik yapılması ve gerekli hizmetlere yönlendirilmesi, sivil ve gönüllü destek ağlarıyla bağlantılarının kurulması gibi görevleri de bulunuyor.

Ayrıca, bu kapsamda gönüllü çalışma talepleri çocuk ve gençlik merkezlerine yönlendirilmekte, nakdi bağış yapmak isteyen müracaatçılara SHÇEK Genel Müdürlüğü'ne ait banka hesap numarası veriliyor.

Gönüllü örgütlenmeler de var.

Kadın ve çocukların ihmal ve istismardan korunması 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu uyarınca Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlükleri'nin görev alanında bulunuyor.

Kadın ve çocuklara yönelik çok sayıda gönüllü örgütlenme de bu alanda sivil katılım ve çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaştıkça büyüdüm, büyüdükçe çoğaldı paylaştıklarım...

Related Posts with Thumbnails