21 Şubat 2010 Pazar

Dünyanın Çivisi Çıkmış!

Zamanın en iyilerinden biriydi Oscar Wilde.Klasiklere geçmek kolay değildir zaten.Ama sadece günümüz için değil, zamanında en iyilerindendi.Her daim etrafında birileri olurdu;sadece onu dinlemek için değil,ona dair birşeyleri görmek için dünyanın birçok yerinden insanlar gelirdi.Gerek zekasına gerekse zekasının verdiği o cilvelere tanık olmak çok önemliydi çünkü.

Düzgün kelimelerle,abartıdan uzak hayatın ironik yönlerini göstermekte de üstüne yoktu.
Bir Amerika gezisinde, gümrük memuru, "Ülkemize sokacağınız herhangi değerli bir eşya var mı?" diye sorduğunda, Nothing;but my genius!(Dehamın haricinde hiç birşey!) cevabını vermiş ve hayata ne kadar ironik baktığını göstermiştir.Belki de İngiliz burjuvasıykan,yoksulluk içinde ölmesi hayatın ironiden oluştuğunun ispatıdır.Kim bilir?!

Günümüz yaşamı ve özellikle kültürel yozlaşması için,bir Oscar Wilde zekasına daha ihtiyacımız var sanırım.Acaba günümüzde kullanılan bol ünlemli ve abartılı cümleleri görse,ne derdi Usta? Eminim kendi ironisiyle bol ünlemleri bir arada kullanır,herşeyi daha da tiye alırdı.

Şok!'larla,Son Dakika!'larla sınırlanan yaşam ne kadar gerçek,bilemiyorum.Gerçekten hayatımızın mihenk taşı bir sınır taşı mıdır, onu da bilemiyorum.Peki ya bu ünlemler çok mu önemlidir?! Sanmıyorum!!!

Ey kelime haznesi dar,ünlemleri çok olan halkım!
Biraz çaba harcayın ve kendinizi geliştirin!Alın hepinize benden bir Oscar Wilde hikayesi,içindeki ironiyi de siz bulun:

Vakti zamanında bir avcı varmış.Her gün ava çıkar,dönüşte aklın almadığı ama insanların zevkle dinlediği hikayeler anlatır,kendisi de bu anlattıklarının gerçek olduğuna inanırmış.Oysa hepsi yalanmış.Ama bir gün avlanırken,bir peri kızına rastlamış.Köye döndüğünde,köyde onu bekleyen köylüler ilginç birşeyle karşılaşıp karşılaşmadığını sormuş,avcı cevap vermiş:
- Bugün kayda değer bir şey yok!

Dünyanın çivisi o kadar çıkmış ki insanlar gerçek olmayan herşeye daha bir sahip çıkar olmuş.
Yazık!

Düşünün,Fransızların ünlü şairlerinden olan Paul Val
éry bile Magazin Dergisi ile ekmek parası kazanmış,yazdığı şiirler o öldükten sonra değer görmüş.Düşününce,bu dergideki herhangi bir yazı yazdığı şiirlerden daha dokunaklı!Yazık!

Belli ki zamanında başlayan bu safsata,sadece edebiyata değil,hayata bir tokat atmış.Olsun,halen kulaklarını,dilini ve kalbini edebiyata vermiş olan bizler varız.

Ben de çok kayda değer şeyler yazmadım ama birkaç kalbe hitap etsem yeter!

2 yorum:

 1. Hızlandıkça hızlanıyorsun yahu, en son neler yazdın diye takip etmek ne kadar zor. Bir tatlı bir acı insanı duygu komasına sokacaksın :) kelime haznesi dar ünlemi çok olan halkım anlayamaz sonra :P Her zaman ki gibi tam formundasın.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 2. @Katrancığım,

  Ama şımaracağım.Ne güzel şeyler söylemişin canım blogdaşım.Teşekkür ederim.Ama ne bileyim,vakit dar geliyor,yoksa daha neler yazacağım da...Ah ah...Halkım anlamak istediğini anlıyor da işine gelsin yeter ki...
  Huzurla,

  YanıtlaSil

Paylaştıkça büyüdüm, büyüdükçe çoğaldı paylaştıklarım...

Related Posts with Thumbnails