12 Ağustos 2009 Çarşamba

Biz Sevdiğimize "Ömrüm" Deriz...


Sevda masalları eskilerde kalmış artık. Zaman poşet aşklar zamanı. Yalan sevişmelerin sahte öpüşmelerin zamanı. Aşk sözcükleri anlamanı yitirmiş artık.

Her önüne gelene can denmeye başlanmış, yar denmiş her yüze gülene. Oysa can olmak basit midir bu kadar. Sevgili olmak yar olmak kolay mıdır. Utangaçlığın yerini pişkinlik almış, gerçek yüzlere maskeler takılmış gerçek yüzler saklanmış artık.

Aşk oyunları park köşelerine düşmüş, her önüne gelenle oynanır olmuş. Bitmiş arkadaşlar, aşk bitmiş bu devirde. Zaman poşet aşklar zamanı şimdi. Şimdi her şey çok basit tanışmalar, kaynaşmalar, dokunuşlar ve öpüşler hepsi için dört gün yeter olmuş.

Birinci gün tanışırsın, ikinci gün canım dersin, üçüncü gün el ele dolaşırsın ve dördüncü günde bir park köşesinde teslim edersin dokunuşlarını, öpüşmelerini. Şimdi her şeyin hiçe sayıldığı zaman öpüşmek basit park köşelerinde, seviyorum demek basit, el ele yürümek yalandan sevgi sözcükleri söylemek basit, aşk oyunları oynamak olağan olmuş artık.

Can dilden dile düşmüş, sevgili sözlük anlamını yitirmiş. Bir bedene bir yüreğe üç kişi girebilir olmuş artık. Yanında başkası, kalbinde başkası, aklında başkası olabilirmiş. Bir zamanlar suç sayılırken sevdiğinden başkasına bakmak, şimdilerde serbest olmuş. Birini severken başka bir ile tanışmak gezip dolaşmak normalmiş artık. Tek sevgi yetmezmiş.

Ölmüş arkadaşlar artık aşk ölmüş. Sevdalar yok olmuş. Olmaz olsun o zaman sevda masalları. Biz aşkı böyle öğrenmedik. Sevdim dedin mi kalpten çıkar bizde o sözcük dilde değil. Can dedik mi birine canımıza kattığımız içindir. Değerlisin dedik mi yalan değil yürekten söyleriz ve bir ömür değerli biliriz.

Düşürmeyiz sevdiğimiz dilden dile. Yaralansak ta sevdiğimizin sözleri ile bir zamanlar sevdiğimiz olduğu için nefret etmeyiz bir anda silip atmayız arkasından konuşmayız. Af etmeyi de biliriz, af dilemeyi de. Ölümse seve seve biz kurban oluruz sevdiğimize. Her şeyimiz yapar ömrümüzle bir koyarız. Biz sevdiğimizin bedenini değil ruhunu isteriz ilk önce. Bir öpücük niyetine değil, sevdaların bir emaneti bilip bir yastıkta ömür geçirmek için severiz.

Basit değildir öpüşmek koklaşmak aşk oyunu oynamak, kaldırmaz bizim yüreğimiz yalan sevişmeleri, değerlidir o özel anlar herkesle yaşanmayacak kadarda özeldir gözümüzde. Biz de sahte duygulara yer yok, seviyorsak sonuna kadar gideriz sevmiyorsak ta üzmeden çeker gideriz.

Düşünürüz karşımızdakinin yüreğini. Biz adam gibi severiz sevdik mi. Elma yanaklım kiraz dudaklım hurma gözlüm üç kilosu bir liralık aşklardan değil bizimkisi. Poşet aşklar bize göre değil.

Biz sevdiğimize ömrüm deriz…Bir ömür severiz...

4 yorum:

 1. çok güzel bir yazı gerçekten...
  böyle düşünen insanlar olmasına seviniyorum... En azından bardağın dolu kısmını görebiliyorum... İnsanlık, gerçek aşk ve sevgi ölmemiş diyorum...

  YanıtlaSil
 2. @sinembjk,

  Teşekkür ederim...
  Her ne kadar "azınlık" da olsak, yüreğinde vefaya, sevgiye yer veren bizler varız...
  Ne denir ki, bu duygulardan noksan olanlara yazık...

  YanıtlaSil
 3. seviyorsak sonuna kadar gideriz sevmiyorsak ta üzmeden çeker gideriz.


  bu söz bizi anlatmış sanki.

  YanıtlaSil
 4. @Asabi Şirine,

  Evet, sanırım "gerçekten" sevenleri anlatıyor bu söz, bu yazı...

  Sevmeyi bilmeyenler zaten böyle de anlatamaz...

  YanıtlaSil

Paylaştıkça büyüdüm, büyüdükçe çoğaldı paylaştıklarım...

Related Posts with Thumbnails